Jak samodzielnie wykonać zadaszenie tarasu?

Taras to integralna część domu, gdzie spędzamy większość letnich dni. Warto zadbać, by odpoczynek na nim był komfortowy. Taras, który jest słoneczny, jest przyjemny do momentu, w którym upał nie zaczyna być dokuczliwy. Jak wykonać zadaszenie tarasu, które pozwoli na relaks przez całe lato?

Z jakiego materiału wykonać zadaszenie tarasu?

Zadaszenie tarasu musi być bardzo wytrzymałe. Nie tylko słońce towarzyszy nam latem. Burze czy silne wiatry również się zdarzają.

Planując wykonanie zadaszenia tarasu warto dobrze zastanowić się, jakiego materiału należy użyć. Bardzo dobrym materiałem do wykonania konstrukcji jest drewno. Jest trwałe i estetyczne. Trzeba jednak pamiętać, że jest to materiał, który wymaga dbałości. Impregnacja i malowanie co kilka lat są konieczne.

Planując zadaszenie tarasu warto również pomyśleć o aluminium. Jest to materiał trwały, który nie wymaga żadnych dodatkowych zabiegów tak jak drewno. Niestety aluminium jest droższe niż konstrukcja drewniana.

Wykonując zadaszenie tarasu, warto wykorzystać materiały, które przepuszczają słońce. Ciemny taras będzie smutny i ponury. Pleksi lub szkło wielowarstwowe klejone sprawdzą się jako wypełnienie konstrukcji.

Poliwęglan, szkło czy płyty faliste z PCV mogą być bezbarwne, kolorowe lub mleczne. Wybór jest bardzo szeroki, co pozwala na interesujące aranżacje. Dzięki temu zadaszenie tarasu może stać się eleganckim uzupełnieniem architektury domu.

Jak samodzielnie wykonać zadaszenie tarasu?

Osoby, które mają żyłkę majsterkowicza, mogą samodzielnie wykonać zadaszenie. W takiej sytuacji korzystniejszym materiałem jest drewno. Aluminium jest trudne w obróbce i wymaga doświadczenia oraz stosowania specjalistycznych narzędzi.

Wykonując zadaszenie należy pamiętać, że konstrukcja musi być solidna. Koniecznie należy wykorzystać stalowe kotwy, które zostaną zalane betonem lub przykręcone do betonowego fundamentu. Betonowy fundament zwiększa bezpieczeństwo, ale również zabezpiecza drewnianą konstrukcję przed działaniem wilgoci.

Konstrukcja nośna składa się z podpór poprzecznych oraz krokwi. Ich ilość jest uzależniona od wielkości tarasu. Należy pamiętać, że konstrukcja, która znajdzie się na tarasie, musi wytrzymać nie tylko ciężar własny, ale również śnieg, który będzie leżał zimą na zadaszeniu.

Budowa zadaszenia jest trudnym zadaniem, ale można je sobie ułatwić kupując gotowe elementy w sklepach budowlanych. Dzięki temu praca stanie się łatwiejsza. Samodzielne wykonanie zadaszenia to nie tylko duża oszczędność, ale również ogromna satysfakcja.

Redakcja czysto-w-domu.pl