Klimatyzacja typu split, czyli jak przeżyć upalne lata

Choć gorących miesięcy jest niedużo w naszym klimacie, to jednak upał w mieszaniu skutecznie może uprzykrzyć życie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej prywatnych osób decyduje się na montaż klimatyzacji. Jest to tym bardziej wygodne, że można wybrać taki rodzaj klimatyzatora, który zimą może również służyć do ogrzewania. Tak jest też w przypadku klimatyzacji typu split.

Split klimatyzacja – właściwości

Przyjemnie chłodne pomieszczenia to już nie tylko domena nowoczesnych biur czy dużych sklepów – tak chłodno i rześko w czasie upalnych dni może być także w prywatnych mieszkaniach i domach – wystarczy rozważyć montaż klimatyzacji – dzisiejszy szeroki wybór pozwoli na wybór urządzenia, które idealnie będzie wpisywało się w naszego potrzeby. Jednym z tego typu urządzeń jest klimatyzacja typu split. Posiada ona funkcje chłodzenia i ogrzewania, a także filtracji powietrza oraz osuszania i wentylacji. Jest bardzo prosta w obsłudze, ale jej montaż zdecydowanie warto zlecić fachowcom w tym zakresie. Koniecznie także należy dopasować ją adekwatnie do potrzeb – wtedy eksploatacja tego urządzenia będzie optymalna i nie będzie generować dużych kosztów. Swój wybór więc zdecydowanie warto skonsultować ze specjalistą w tym zakresie.

Budowa i działanie klimatyzacji typu split

Klimatyzacja typu split składa się z dwóch jednostek – wewnętrznej oraz zewnętrznej. Jednostka wewnętrzna to tzw. parownik, który odpowiada za chłodzenie powietrza. Jak że znajduje się wewnątrz mieszkania, to mogą znajdować się w niej tylko cicho pracujące urządzenia – dzięki temu użytkowanie klimatyzacji jest komfortowe dla mieszkańców. Jednostki te mogą być zarówno ścienne, sufitowe, przypodłogowe, jak i kanałowe, czyli praktycznie całkiem ukryte. Jednostka zewnętrzna to tzw. skraplacz – montuje się ją zazwyczaj na ścianie elewacji czy na balkonie oraz w wielu innych miejscach, ale właściwe usytuowanie wpływa na wydajność urządzenia. Ważną zasadą jest także to, że odległość między jednostką zewnętrzną a wewnętrzną powinna być możliwie jak najkrótsza.

Gdzie zamontować klimatyzację typu split?

Jako że split klimatyzacja posiada jedno urządzenie wewnętrzne, które odpowiada za chłodzenie wnętrza naszego mieszkania, to najczęściej montuje się je przede wszystkim w salonach, ale o tym oczywiście decyduje właściciel mieszkania. Jeśli chcemy, aby również inne mieszkania były chłodzone, to wtedy trzeba rozważyć inne rozwiązanie, jakim jest multi split klimatyzacja – składa się ona z większej ilości jednostek wewnętrznych.

Redakcja czysto-w-domu.pl