Na jaki kolor pomalować pokój dziecięcy?

Planując wystrój pokoju dziecięcego przeważnie zastanawiamy się przede wszystkim nad tym, jakie meble powinny się w nim znaleźć. Pytanie o to, na jaki kolor pomalować pokój malucha pojawia się znacznie rzadziej. Tymczasem nie jest ono wcale mniej ważne niż pytanie o to, jakie łóżko albo biurko wybrać. To właśnie kolorystyka, w jakiej utrzymany jest pokój, ma często kluczowe znaczenie dla komfortu odczuwanego przez przebywające w nim dziecko.

Kolory w pokoju dziecka – to warto wiedzieć

Nie ma jednego rozwiązania, które będzie sprawdzać się bez względu na okoliczności. Inne kolory pojawiają się w pokojach małych dzieci, a inne w pokojach tych, które mają już własne zdanie na temat aranżacji wnętrza. Co do zasady jednak, im bardziej neutralna jest kolorystyka, tym lepiej. Często można usłyszeć, że o ile ozdoby do pokoju dziecięcego mogą być maksymalnie wyraziste, o tyle sama tonacja, w jakiej utrzymane są ściany, powinna być subtelna. Dziecko zmienia z wiekiem swoją opinię na temat tego, co mu się podoba. Lepiej więc regularnie wymieniać ozdoby niż malować ściany raz na kilka miesięcy.

Na jaki kolor pomalować pokój? Postaw na neutralność!

Jednym z najatrakcyjniejszych rozwiązań, z jakimi możemy mieć do czynienia w dziecięcym pokoju jest biel. I choć przez lata do jej obecności na ścianach podchodzono z dużą ostrożnością, dziś dostrzega się jej liczne korzyści. Jedną z największych zalet bieli jest jej uniwersalność. To prosty i jasny kolor, trudno więc dziwić się, że nie ma takiej przestrzeni, do której nie byłby się w stanie wpasować. Biel nie kłóci się też z innymi kolorami, nie ma więc mowy o sytuacji, w której należałoby rezygnować z wybranych wcześniej dekoracji. Co więcej, białe ściany mogą przetrwać wiele dziecięcych fascynacji. Oczywiście, choć są wyjątkowo atrakcyjną opcją, nie oznacza to wcale, że są wolne od wad. Warto mieć na uwadze to, że ewentualne zabrudzenia wyraźnie rzucają się w oczy. Dobrym pomysłem będzie więc z pewnością postawienie na jedną z tych farb, które można czyścić samodzielnie.
Jeśli jednak białe ściany kojarzą się nam ze szpitalną surowością, możemy znaleźć dla nich równie interesującą alternatywę. Jest nią szarość – kolor, który jest nie tylko uniwersalny i neutralny, ale i bardziej charakterystyczny niż biel. Plusem szarych ścian jest również to, że ewentualne zabrudzenia nie są na nich widoczne tak bardzo, jak ma to miejsce w odniesieniu do ścian utrzymanych w jaśniejszej tonacji.

Co na ścianach – kilka słów o ozdobach ściennych

Kolor ścian ma ogromne znaczenie dla sposobu, w jaki postrzegany jest pokój dziecięcy. Zastanawiając się na jaki kolor pomalować pokój warto pamiętać o tym, że wcale nie mniej ważne jest to, co znajduje się na nich. Stawiając na neutralną kolorystykę ścian można śmiało stawiać zarówno na mniej, jak i na bardziej oczywiste dodatki. Nic nie stoi więc na przeszkodzie temu, aby ich wybór pozostawić dzieciom. Forma tego, co im się podoba, może pozostawiać wiele do życzenia. Z pewnością jednak kolorystyka ścian i dodatków nie będzie się gryźć ze sobą.

Redakcja czysto-w-domu.pl