Planujesz wybudować dom? – bądź dobrze poinformowany z blogiem budowlanym MURATORA

Pierwszą, a zarazem jedną z najważniejszych decyzji w czasie budowy domu jest wybór odpowiedniego projektu. Jest to etap, kiedy należy zwrócić uwagę na szereg szczegółów oraz rozwiązań technologicznych, finalnie wpływających na poziom domowego komfortu. Rozważanie kluczowych kwestii na etapie wyboru projektu domu pozwoli uniknąć zbędnych nakładów finansowych. Aby dowiedzieć się jak w przemyślany sposób zaplanować swoją inwestycję, warto sięgnąć po porady na blogu budowlanym MURATORA.

Jak wybrać projekt domu?

Wybór odpowiedniego projektu domu decyduje o komforcie mieszkańców, wpływa także na koszty eksploatacyjne budynku, a wcześniej na koszty budowy i całkowity czas prac budowlanych. Bardzo popularne są gotowe projekty domów, które zawierają rozwiązania architektoniczno-budowlane, konstrukcyjne, instalacyjne, często zawierają orientacyjne zestawienia materiałów, robocizny i sprzętu potrzebnych do budowy. Wybierając gotowy projekt domu uzyskuje się szybkie rozwiązanie oraz możliwość bezzwłocznego obejrzenia wizualizacji bryły, często także aranżacji wnętrz. Ze względu na ogromny wybór projektów gotowych z łatwością można odnaleźć ten, który najlepiej wpisuje się w gust, możliwości finansowe oraz potrzeby inwestora. Natomiast jeżeli gotowe projekty domów nie spełniają oczekiwań, wówczas można zdecydować się na zamówienie projektu indywidualnego. Wówczas uzyskuje się dużo większy wpływ na ostateczny kształt budynku. Inwestor może precyzyjnie określić swoje potrzeby. Budynek wzniesiony zgodnie z projektem indywidualnym jest niepowtarzalny, dopasowany do indywidualnych wymagań inwestora. Aby podjąć ostateczną decyzję o wyborze projektu indywidualnego lub gotowego, warto zajrzeć do ciekawych artykułów na blogu budowlanym MURATOR. Praktyczne wskazówki oraz fachowa wiedza dostępna na blogu pozwoli wybrać korzystne rozwiązanie.

Kluczowe kwestie przed budową domu

Wśród podstawowych zagadnień, o których należy pamiętać podczas planowania budowy domu, jest między innymi ustalenie rozmiaru budynku, a także wybór między domem parterowym a piętrowym. Podczas podejmowania decyzji o powierzchni użytkowej domu należy brać pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim budowa większego domu sprawia, że rosną koszty budowy, umeblowania, wykończenia, a ponadto koszt eksploatacji są również wyższe. Natomiast dom o zbyt małej powierzchni może okazać się ciasny. Decyzja o wielkości domu zależy również od rozmiaru działki. Większa powierzchnia domu może absorbować znaczącą część działki. Wówczas uzyskuje się mniejszą powierzchnię na stworzenie ogrodu, parkingu przed domem, miejsca do rekreacji czy wypoczynku. Ważne jest także uwzględnienie właściwych odległości od drogi oraz granicy działki. 

Natomiast wybór między domem piętrowym a parterowym jest przede wszystkim kwestią potrzeb oraz gustu. Z perspektywy stopnia zaawansowania budowy oraz kosztów trudno wskazać rozwiązanie, które byłoby lepsze. Dom parterowy wiąże się z wyższymi nakładami na fundamenty, a także dach. Natomiast dom piętrowy wymaga zadbania o bardzo solidne stropy, a także stworzenie dodatkowych schodów. Cykl fachowych artykułów poradnikowych, które zawiera blog budowlany MURATORA, to cenne i profesjonalne porady. To także duże wsparcie dla osób, które w związku z planowaną budową domu, potrzebują merytorycznych podpowiedzi.

Zdjęcie: Projekt M262a – Słuszny wybór – wariant I, arch. Katarzyna Słupeczańska

Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – projekty.muratordom.pl    

Redakcja czysto-w-domu.pl