Jak behawiorysta pomoże nam utrzymać porządek w domu?

Mówi się, że pies jest przyjacielem człowieka, lecz jak w każdej przyjaźni, czasami pojawiają się zgrzyty. Co zrobić, kiedy zwierzak w relacjach z właścicielem, z innymi ludźmi lub z czworonogami wykazuje zachowania niepożądane? W takim wypadku najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty, jakim jest psi behawiorysta, który pozwoli zrozumieć pupila i ustalić skuteczny plan działania, by pomóc jemu i jego opiekunowi.

Kim jest psi behawiorysta? – Warszawa 

Coraz więcej osób decyduje się mieć w domu psa. Taki czworonożny przyjaciel potrafi dostarczyć wiele radości, lecz opieka nad nim wiąże się również z licznymi obowiązkami, a czasami niestety i problemami. Co zrobić, kiedy zwierzę zbyt emocjonalnie reaguje na pewne elementy dnia codziennego, jak na przykład dzwonek do drzwi, wizyta gości, a w tym dzieci? Co jeśli próbuje uciekać na spacerze, a może jest zbyt przywiązany do właściciela i nie odstępuje go o krok oraz piszczy z tęsknoty, kiedy tylko zostaje sam? 

W takich sytuacjach pomóc może behawiorysta Warszawa, który specjalizuje się w analizowaniu psich zachowań oraz ustalaniu planu, jak je wyeliminować. Takie działanie ma na celu ulżenie zarówno zwierzęciu w jego emocjonalnych problemach, jak i właścicielowi w opiece nad nim. Udzielone przez specjalistę wsparcie może mieć formę jednorazowej konsultacji lub długotrwałej terapii. 

Co może wywoływać niepożądane zachowania u psów?

Czasami zwierzę trafia do właściciela, kiedy jest jeszcze małe, a ten ma wówczas możliwość w dużej mierze wpłynąć na jego rozwój. Zdarza się niestety, że opiekunowie popełniają błędy, które powodują, że pies w pewnych momentach reaguje na przykład zbyt emocjonalnie lub agresywnie. Co więcej, sporo osób decyduje się na przyjęcie czworonoga ze schroniska. W takich miejscach często przebywają psy mające na swoim koncie różne doświadczenie, także te negatywne, i przeżywające swojego rodzaju traumy. 

Niektóre zwierzęta mogą wykazywać zachowania lękowe lub w chwili zagrożenia reagować agresją. Trudną sytuacją dla psa bywa też pojawienie się w domu nowego członka rodziny – niemowlaka. Jeżeli zwierzę swoim zachowaniem zakłóca porządek w domu, warto skontaktować się z psim behawiorystą. Taka osoba będzie wiedziała, jak znaleźć przyczynę konkretnych problemów oraz jak je zminimalizować. Dzięki temu mieszkanie z psem okaże się o wiele łatwiejsze.

Jak przebiega współpraca z psim behawiorystą? – Warszawa 

Kiedy już właściciel czworonoga dojdzie do wniosku, że wskazana jest konsultacja z takim specjalistą, może od razu umówić się z nim na konsultację stacjonarną lub online. Na początku psi behawiorysta zapyta o to, jak długo pies mieszka w danym domu, jak wygląda jego dieta, jakie są jego relacje z właścicielem, ewentualnymi pozostałymi domownikami oraz z otoczeniem zewnętrznym. To pozwoli ustalić listę zalecanych do wdrożenia zmian, a następnie obserwować ich efekty i modyfikować je w razie potrzeby. 

Chcesz skorzystać z tego typu pomocy? Wejdź na stronę hauvard.pl i dowiedz się więcej o pracy psiego behawiorysty!

Redakcja czysto-w-domu.pl