Jakie żelazko kupić? Na co zwracać uwagę?

Zakup żelazka nie należy do łatwych. Na pierwszy rzut oka urządzenia mogą wydawać się identyczne. Dlatego właśnie koniecznie trzeba bliżej im się przyjrzeć i zastanowić się nad tym, jaki model będzie najlepszy. Na co warto zwracać uwagę? Jakie żelazko kupić?

Materiał

Bardzo popularne są żelazka ze stopą wykonaną z metalu. To dość tradycyjna już forma. Metal świetnie przewodzi ciepło i szybko się rozgrzewa. Z tego też powodu doskonale nadaje się do prasowania. Pewną alternatywą są żelazka ze stopą ceramiczną. Ten materiał także świetnie przewodzi ciepło. Trzeba jednak zaznaczyć, że łatwiej jest też go uszkodzić. Stopy metalowe mają tendencje do pokrywania się kamieniem. To skutek twardej wody wykorzystywanej do wytwarzania pary, która może z kolei powodować osadzanie się kamienia kotłowego. Dużo rzadziej zdarza się to na powłoce ceramicznej. Co ważne, jest ona też bezpieczniejsza dla tkanin. Dlatego nadaje się do prasowania ubrań, które wymagają szczególnej pielęgnacji.

Dodatkowe funkcje

Trzeba pamiętać, że żelazka mogą także mieć dodatkowe funkcje. Najczęściej jest to wbudowany spryskiwacz i rozpylacz do pary. Oba te udogodnienia są bardzo ważne, jeśli zależy nam na świetnym efekcie prasowania. Dodatek wody lub pary może pomóc w szybszym uporaniu się z zagnieceniami. Warto jednak pamiętać, że obie te funkcje są bardzo popularne, ale wcale nie znajdują się we wszystkich modelach żelazek. Najczęściej nie ma ich w urządzeniach turystycznych oraz takich o zmniejszonych rozmiarach. Przed zakupem dobrze jest się wiec upewnić, że do żelazka można wlać wodę.

Żelazko czy parownica?

Obecnie bardzo modne są parownice. To urządzenia, które mogą być konkurencją dla żelazek. Ich zadaniem jest prasowanie tkanin, ale nie ma konieczności bezpośredniego dotykania urządzeniem materiału oraz przyciskania go do deski. Właśnie dlatego parownicy można używać nawet bezpośrednio na wieszaku lub manekinie. Przed zakupem żelazka dobrze jest się więc ostatecznie zastanowić, czy to właśnie ono jest najlepszym wyborem. Żelazko doskonale sprawdza się przy prasowaniu dziecięcych ubranek, koszul, ręczników i codziennej odzieży. Parownica może jednak być lepsza, jeśli chodzi o wygładzanie delikatnych tkanin oraz o szybkie odświeżenie ubrań, które dłuższy czas leżą w szafie. Najlepiej, jeśli możesz sobie pozwolić na zakup obu tych urządzeń i sięgać po to, które akurat w danej sytuacji sprawdzi się lepiej. Jeśli jednak nie chcesz mieć zbyt dużo sprzętu, to postaw na żelazko. To rozwiązanie, które sprawdza się od kilkudziesięciu lat, więc sprawdzi się też u Ciebie.

Redakcja czysto-w-domu.pl