Co trzeba wiedzieć o lodówce z kostkarką

Panujące upały sprawiają, że coraz częściej i śmielej patrzymy na lodówki z kostkarkami. Te praktyczne urządzenia pozwalają na cieszenie się lodem bez konieczności osobnego zamrażania pojemników oraz walki z wyciągnięciem z nich kostek. Co warto wiedzieć o takich urządzeniach? Czym charakteryzuje się lodówka z kostkarką?

Ładny lód

Jeśli kiedykolwiek przygotowywałeś samodzielnie lód do napojów, to na pewno wiesz, że często jest on mętny lub biały. Jest to kwestia tego, że woda z kranu wcale nie jest czysta. Znajduje się w niej sporo minerałów i mikrozanieczyszczeń, które nie są groźne dla zdrowia człowieka, ale mogą być widoczne po zamrożeniu. Efektem tego są nieestetyczne kostki. W przypadku lodówek z kostkarką nie ma tego problemu. Lód produkowany jest z odfiltrowanej wody. Sam filtr znajduje się bezpośrednio w lodówce i nie trzeba go osobno napełniać. Wszystkim zajmuje się sam sprzęt. Z racji tego, że woda do zamrożenia jest dodatkowo oczyszczona, to wytworzone z niej kostki lodu są przejrzyste. Dzięki temu mogą one sprawdzić się jako dekoracja do drinków i napojów owocowych. Z pewnością są one wyjątkowo zachęcające.

Różne kostki

Wiele lodówek z kostkarką umożliwia także wybór tego, jak kostki będą podane. Mogą one być w całości lub zostać pokruszone na mniejsze kawałki. Kruszony lód często jest wykorzystywany do przygotowywania deserów, mrożonych napojów (smoothie lub kawy) oraz do podawania niektórych dań np. ostryg. Kostki lodu zwykle wrzuca się w drinki i napoje. Dodatkowa funkcja kostkarki, jaką jest kruszenie, jest bardzo przydatna dla wszystkich osób, które lubią zaszaleć w kuchni, a nie mają czasu na to, by walczyć z dość problematycznym rozdrabnianiem lodu. Dobra kostkarka załatwi sprawę i pozwoli cieszyć się wygodą w kuchni. Niektóre urządzenia pozwalają nawet na regulowanie wielkości wytwarzanych kostek oraz ilości wypuszczonego lodu po jednokrotnym wciśnięciu przycisku.

W dużych lodówkach

Kostkarka jest montowana wyłącznie w dużych dwudrzwiowych lodówkach. Oczywiście znajduje się ona w części z zamrażarką. Czasami też jest ona wyposażona w barek, czyli specjalny schowek w drzwiach, który pozwala na krótkie i szybkie zmrożenie napojów. Czasami jest on też montowany w drzwiach od lodówki. Wtedy napoje są tylko schładzane, a nie zamrażane. Niewątpliwie jednak kostkarki są charakterystyczne dla dużych i luksusowych lodówek, tym samym więc można rozważyć ich umieszczenie wyłącznie w kuchniach o dużej powierzchni. Niestety zwykle nie ma na nie miejsca w ciasnych aneksach kuchennych.

Redakcja czysto-w-domu.pl