Rabata przed domem – wybór roślin

W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na posiadanie ogrodu przy domu. Fantastycznym rozwiązaniem będzie na przykład stworzenie rabaty przed domem, na której będzie można umieścić atrakcyjne rośliny. Wybór konkretnych gatunków związany jest przede wszystkim z charakterem stanowiska. Warto zapoznać się z najlepszymi roślinami, aby rabata przed domem pięknie prezentowała się cały rok.

Berberys

Wśród najlepszych roślin na rabaty przed domem można przede wszystkim wymienić różne gatunki berberysów. Berberys jest krzewem, który niezwykle korzystnie prezentuje się w każdym ogrodzie. Ma dość małe listki, które występuj w różnych barwach. Wśród nich można wymienić zarówno czerwone, jak i zielone liście. Berberysy są bardzo odporne na różne czynniki atmosferyczne, takie jak susza lub mróz. Dzięki temu bez większych problemów będą rosły wszędzie. Dodatkowo jest to roślina wieloletnia, dzięki której rabata przed domem będzie ciągle piękna.

Zobacz także: JAKA JEST RABATA KWIATOWA CAŁOROCZNA?

Rabata przed domem a Lawenda wąskolistna

Kolejną rośliną, która ozdobi rabaty przed domem, bez wątpienia jest lawenda wąskolistna. Lawenda to roślina, która wyjątkowo pięknie kwitnie i jest niezwykle aromatyczna. Dlatego jest to częsty wybór na rabaty przy domach. Lawenda jest rośliną miododajną, która kwitnie od czerwca aż do końca października. Dzięki temu przez stosunkowo spory czas może zdobić przestrzeń przed domem. Chcesz mieć, aby Twoja rabata przed domem była atrakcyjna? Pomyśl o lawendzie wąskolistnej.

Jałowiec

Rabata przed domem w słońcu to miejsce, gdzie bardzo dobrze sprawdzą się również takie rośliny jak jałowce. Jałowce są stosunkowo łatwe w uprawie, dlatego poradzą sobie na słonecznych stanowiskach bez większych problemów. Jałowce to rośliny iglaste, które do wzrostu potrzebują przepuszczalnej gleby. Są niewrażliwe na suszę, a także odporne na mróz. Dodatkowo są to rośliny wieloletnie, które fantastycznie się prezentują w każdym roku. W sprzedaży można znaleźć różne odmiany jałowców, które różnią się między sobą zabarwieniem, a także możliwym do osiągnięcia kształtem.

Rabata przed domem pełna traw ozdobnych

Kolejną idealną możliwością na zaaranżowanie słonecznej rabaty przed domem z całą pewnością będzie wykorzystanie różnego rodzaju traw ozdobnych. W sprzedaży można znaleźć dość zróżnicowane gatunki traw, dlatego bez większych problemów można je dopasować do stylu, w jakim jest urządzana konkretna rabatka. Trawy występują w zróżnicowanej kolorystyce i z powodzeniem mogą ozdabiać ogród nawet zimą. Dlatego będzie to bardzo korzystny wybór w wielu przypadkach i warto się zastanowić nad takim rozwiązaniem.

Pigwowiec wspaniały

To świetny wybór do rabaty postawionej w nasłonecznionym miejscu. Są one najładniejsze szczególnie w marcu i kwietniu. Właśnie w tych miesiącach na ich gałązkach pojawiają się piękne kwiaty. Późną jesienią natomiast na już bezlistnych krzewach pojawiają się pękate owoce w kolorze złotym, których średnica to nawet 4 cm. Wyglądają jak przyklejone do gałęzi kuleczki. Pigwowiec jest uważany za mało wymagający krzew. Są na tyle wytrzymałe, że bez problemu mogą przetrwać nawet największą suszę. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że wysyp kwiatów i owoców następuje na nie przesuszonym gruncie. Ziemię warto podsypać korą. Dzięki temu nie będzie tracić wilgoci, a chwasty szybko się na nich nie rozrosną.

Migdałowiec karłowy

Ten krzew charakteryzuje się tym, że jest dość niski. Czasem nawet nie osiąga 1 metra wysokości. Może nie rośnie on zbyt dużo na długość, ale niezwykle mocno rozrasta się na szerokość. Roślinę zdobią wąskie i długie na przewaznie 7 cm listki mające lancetowaty kształt. Wiosną są one zielone natomiast jesienią ich barwa zmienia się na kolor mocno fioletowy przypominający bardzo często nawet purpurę. Najładniej wygląda późną wiosną, ponieważ właśnie wtedy przypada ich czas na kwitnienie. W tym momencie pokrywa się on różowymi kwiatami. Pachną bardzo delikatnie i pięknie. Co ciekawe kwiaty pojawiają sie na migdałowcu jeszcze przed liśćmi. Wraz z początkiem lata na krzewie pojawiają się owoce mające maksymalnie 2 cm średnicy. Ich skórkę żółtego koloru pokrywa meszek. Roślina ta jest bardzo odporna zarówno na suszę, jak i mróz. Rabata w słońcu ozdobiona migdałowcem, będzie pięknie prezentować się na tle Twojego domu.

A Ty wiesz już jak będzie wyglądać Twoja rabata przed domem?

Redakcja czysto-w-domu.pl