Co to jest strop i co powinniśmy o nim wiedzieć?

Nie wszyscy musimy znać się na budownictwie, ale czasem dobrze wiedzieć, z jakich komponentów składa się nasz dom. Na przykład co to jest strop? Ten ważny element konstrukcyjny pełni bardzo istotne funkcje w każdym budynku i stanowi o jego wytrzymałości. Co jeszcze trzeba o nim wiedzieć?

Co to jest strop?

Jest to jeden z najważniejszych elementów każdego budynku, a krótko mówiąc element konstrukcyjny, który oddziela od siebie poszczególne piętra. Nie widzimy go gołym okiem w domu, ponieważ z jednej strony pokrywa go posadzka, a od drugiej sufit. Jeśli więc oddziela od siebie piętra, to również po nim chodzimy i stawiamy na nim wszystkie, często bardzo ciężkie meble i sprzęty. W pewnym sensie utrzymuje więc również konstrukcję budynku i ma duży wpływ na jego wytrzymałość. To wystarczający dowód na to, że musi być on solidną konstrukcją, a do jego wykonania niezbędne jest użycie wysokiej jakości materiałów.

Jakie funkcje pełni strop w budynku?

Jego najważniejszą funkcją jest przede wszystkim przenoszenie obciążenia takich między innymi elementów stałych domu jak dach czy ściany działowe na elementy nośne budynku, a także elementów wyposażenia, czyli tzw. obciążenia użytkowego. Wpływa on także na sztywność i stabilność całej konstrukcji. Poza tym strop oddziela również od siebie poszczególne piętra i izoluje je pod względem termicznym, hydrologicznym i akustycznym, jest podłożem pod podłóg, posadzek i sufitów, a w czasie pożaru ogranicza rozprzestrzenianie się ognia.

Rodzaje stosowanych stropów

Stropy rozróżnia się przede wszystkim ze względu na zastosowane rozwiązania konstrukcyjne. Dzieli się je więc na:

– belkowe,
– płytowe,
– płytowo-żebrowe,
– gęstożebrowe.

W pierwszym przypadku najważniejszym elementem są belki, które układa się równolegle do siebie. Mogą być one wykonane z różnych materiałów, np. drewno, stal czy żelbeton. W stropach płytowych głównym komponentem nośnym jest płyta żelbetowa prefabrykowana lub monolityczna. Strop płytowo-żebrowy to konstrukcja nośna, która charakteryzuje się m.in. płytą opartą na żebrach, a stropy gęstożebrowe to żebra oparte na specjalnych podporach.

W zależności od zastosowanego materiału montaż stropu może być mniej lub bardziej trudny, a także odznaczać się inną wytrzymałością, izolacją termiczną i akustyczną. Oczywiście najlepsze efekty dają stropy wykonane z solidnych i ciężkich materiałów takich właśnie jak żelbeton. Ich parametry i materiały muszą być zawsze dobrane adekwatnie do charakteru budynku i celów, jakim będzie służył.

Redakcja czysto-w-domu.pl