Jak przyspieszyć internet? 

Nie da się ukryć, że obecnie mało kto potrafi sobie wyobrazić życie bez stałego dostępu do internetu. Niestety często zdarza się tak, że korzystanie z niego bywa bardzo trudne, a także niezwykle frustrujące, gdy szybkość pobierania danych znacznie spada. W takich sytuacjach wiele osób zastanawia się nad tym, jak przyspieszyć internet. Czy są jakieś metody i sposoby na to, aby domowy internet zaczął działać szybciej?

Przyspieszony Internet? Zacznij od analizy!

Wiele różnych czynników może mieć wpływ na to jakie połączenie i szybkość osiągnie Twój Internet. Na początku, gdy widzisz, że Twój Internet działa wolniej niż powinien, zacznij od przeprowadzenia testu szybkości łącza na stronie u swojego operatora. Niektórzy robią pomiary na zagranicznych stronach. To duży błąd. Przez to wyniki nie będą tak precyzyjne, jak te stworzone dzięki testerom znajdującym się na polskich serwerach.

Przeprowadzasz analizę? Najpierw upewnij się, że w tym momencie do sieci podłączone jest tylko i wyłącznie jedno urządzenie. Odłączając niepotrzebne urządzenia jak drukarki, telewizory czy tablety, Twój końcowy wyniki będzie miarodajny.

Zobacz także: JAK WŁĄCZYĆ FUNKCJĘ SIECI BEZPRZEWODOWEJ W LAPTOPIE?

Analiza szybkości łącza krok po kroku

Zacznij analizę od tego, że upewnisz się, czy są wyłączone wszystkie programy. Szczególnie te, które często działają w tle. W przeciwnym razie ich działanie może przyczynić się do nie miarodajnego wyniku. Przejdźmy do przeglądarki. Tam sprawdźmy czy nic się nie pobiera, a wszystkie strony i karty na pewno są zamknięte. Twoje urządzenie musi być podpięte bezpośrednio do routera w trakcie testu. Zrobisz to dzięki kablowi Ethernet. Wykonując pomiar poprzez sieć WI-FI, Twój wynik nie będzie w 100% rzeczywisty. Podłączając urządzenie do kabla zdecydowanie zmniejszasz możliwość zakłócenia sygnału. Jeśli urządzenie na którym sprawdzasz sygnał, ma wbudowaną kartę WI-FI musisz ją wyłączyć. Dokonując pomiaru na przykład na laptopie, podłącz go do ładowania. Ważne jest także wyłączenie różnego rodzaju programów antywirusowych a także zapór sieciowych. Przed wykonaniem analizy upewnij się, że nie włączyła się także żadna aktualizacja. 

Wynik wyszedł dobry a Ty nadal nie wiesz jak przyspieszyć internet? Sprawdź nasze wskazówki poniżej! 

Odpowiednie ustawienie routera

Zdecydowanie najważniejszym czynnikiem wpływającym na szybkość połączenia internetowego jest miejsce ustawienia routera, który pozwala na korzystanie z domowej sieci Wi-Fi. Często zdarza się tak, że postawiony jest on w miejscu znacznie oddalonym od komputera, czy też innego urządzenia, z które łączy się z siecią. Z tego też powodu z uwagi na odległość, lecz również np. ściany działowe budynku, jakość sygnału drastycznie spada, co rzecz jasna przekłada się na pogorszenie się jakości połączenia, a także prędkości pobierania danych. Polecane jest więc, aby wybrać odpowiednie miejsce na router, tak aby swoim sygnałem obejmował on możliwie jak największy fragment budynku.

Zastosowanie wzmacniacza Wi-Fi, czyli jak przyspieszyć internet

Często jednak zdarza się tak, że nie ma fizycznej możliwości przeniesienia routera w inne, lepsze miejsce. Czy oznacza to, że pozostaje tylko korzystanie ze słabego internetu? Oczywiście nie. W takich sytuacjach warto użyć wzmacniacza Wi-Fi.

Wzmacniacz Wi-Fi to urządzenie, które łączy się z routerem i wzmacniając jego sygnał, przekazuje go na większą odległość. Dzięki temu możliwe jest pozostawienie routera w jego miejscu, a mimo to na dużej odległości znajdzie się sygnał sieci. To właśnie jedna z kluczowych możliwości na to jak przyspieszyć internet w Twoim domu.

Zabezpieczenie sieci

Kolejną ciekawą sprawą, o której warto pomyśleć w chwili, gdy internet znacznie spowolni swoje działanie, to odpowiednie jego zabezpieczenie. Często bowiem może się stać tak, że korzystać z niego będą nieautoryzowani użytkownicy, czyli np. sąsiedzi. Jest to dość powszechne w sytuacji, gdy internet jest niezabezpieczony hasłem lub też jest ono zbyt słabe. Warto więc odpowiednio zabezpieczy dostęp do internetu, aby korzystały z niego jedynie osoby w danym gospodarstwie domowym.

Jak przyspieszyć Internet? Spróbuj aktualizacji przeglądarki

Ostatnią sprawą, o której warto wspomnieć, jeśli szuka się przyczyny wolno działającego internetu, to przeglądarka internetowa. Jeśli pozostaje ona przez długi czas bez aktualizacji lub też przepełniona jest nieusuniętymi danymi, może znacznie spowolnić swoje działanie. Warto więc ją co jakiś czas aktualizować, a także usuwać z niej pliki cookies, które w nadmiarze mogą przyczynić się do pogorszenia jej działania.

 

 

Redakcja czysto-w-domu.pl