Jak przyspieszyć internet?

Nie da się ukryć, że obecnie mało kto potrafi sobie wyobrazić życie bez stałego dostępu do internetu. Niestety często zdarza się tak, że korzystanie z niego bywa bardzo trudne, a także niezwykle frustrujące, gdy szybkość pobierania danych znacznie spada. W takich sytuacjach wiele osób zastanawia się nad tym, jak przyspieszyć internet. Czy są jakieś metody i sposoby na to, aby domowy internet zaczął działać szybciej?

Odpowiednie ustawienie routera

Zdecydowanie najważniejszym czynnikiem wpływającym na szybkość połączenia internetowego jest miejsce ustawienia routera, który pozwala na korzystanie z domowej sieci Wi-Fi. Często zdarza się tak, że postawiony jest on w miejscu znacznie oddalonym od komputera, czy też innego urządzenia, z które łączy się z siecią. Z tego też powodu z uwagi na odległość, lecz również np. ściany działowe budynku, jakość sygnału drastycznie spada, co rzecz jasna przekłada się na pogorszenie się jakości połączenia, a także prędkości pobierania danych. Polecane jest więc, aby wybrać odpowiednie miejsce na router, tak aby swoim sygnałem obejmował on możliwie jak największy fragment budynku.

Zastosowanie wzmacniacza Wi-Fi

Często jednak zdarza się tak, że nie ma fizycznej możliwości przeniesienia routera w inne, lepsze miejsce. Czy oznacza to, że pozostaje tylko korzystanie ze słabego internetu? Oczywiście nie, ponieważ w takich sytuacjach bardzo polecane jest użycie wzmacniacza Wi-Fi.
Wzmacniacz Wi-Fi to urządzenie, które łączy się z routerem i wzmacniając jego sygnał, przekazuje go na większą odległość. Dzięki temu możliwe jest pozostawienie routera w jego miejscu, a mimo to na dużej odległości znajdzie się sygnał sieci.

Zabezpieczenie sieci

Kolejną ciekawą sprawą, o której warto pomyśleć w chwili, gdy internet znacznie spowolni swoje działanie, to odpowiednie jego zabezpieczenie. Często bowiem może się stać tak, że korzystać z niego będą nieautoryzowani użytkownicy, czyli np. sąsiedzi. Jest to dość powszechne w sytuacji, gdy internet jest niezabezpieczony hasłem lub też jest ono zbyt słabe. Warto więc odpowiednio zabezpieczy dostęp do internetu, aby korzystały z niego jedynie osoby w danym gospodarstwie domowym.

Aktualizacja przeglądarki

Ostatnią sprawą, o której warto wspomnieć, jeśli szuka się przyczyny wolno działającego internetu, to przeglądarka internetowa. Jeśli pozostaje ona przez długi czas bez aktualizacji lub też przepełniona jest nieusuniętymi danymi, może znacznie spowolnić swoje działanie. Warto więc ją co jakiś czas aktualizować, a także usuwać z niej pliki cookies, które w nadmiarze mogą przyczynić się do pogorszenia jej działania.

Redakcja czysto-w-domu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *