Co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem budowy domu z prefabrykatów?

Budowa domu z prefabrykatów to idealne rozwiązanie dla osób, które marzą, by jak najszybciej zamieszkać w swoim wymarzonym domu. Domy modułowe powstają w fabryce są przywożone na plac budowy, gdzie są składane w kilka tygodni. Co warto wiedzieć o domach prefabrykowanych?

Prefabrykaty – co to jest?

Domy prefabrykowane często kojarzone są z domami budowanymi w PRL-u. Nieestetyczne kostki wyrastały jak grzyby po deszczu. Domy były duże, niefunkcjonalne i mało wyszukane. Dziś budowa domu z prefabrykatów wygląda zupełnie inaczej.

Warto wiedzieć, że domy modułowe są bardzo różnorodne. Projekt domu z prefabrykatów można kupić u producenta domów lub w pracowni architektonicznej. Są to domy duże i małe. Tradycyjne z dachem dwuspadowym, jak i nowoczesne. Każdy inwestor jest w stanie znaleźć projekt, który będzie spełniał wymagania rodziny.

Prefabrykaty przyjeżdżające na budowę stanowią często nawet jedną trzecią domu. Schody, duże części stropu czy ściany składane są jak domki z kart. Na placu budowy nie powstają żadne elementy domu. Dzięki temu moduły powstające w fabryce są wykonane przy użyciu najwyższych technologii. Podlegają bardzo rygorystycznym kontrolom technicznym. Domy są ciepłe i energooszczędne, co ma ogromne znaczenie w późniejszym użytkowaniu domu.

Zalety i wady domów z prefabrykatów

Największą zaletą domów prefabrykowanych jest krótki czas budowy. Dom w stanie surowym zamkniętym może powstać w ciągu kilku tygodni. Wykończenie domu to okras kilku miesięcy. Jest on uzależniony od dostępności materiałów wykończeniowych. Warto również pamiętać, że budowa domów z prefabrykatów nie jest uzależniona od warunków atmosferycznych.

Elementy domu z prefabrykatów powstają w fabryce. Na placu budowy jest wylewany wyłącznie fundament, który należy zrobić, gdy nie ma opadów atmosferycznych a temperatury nie są ujemne. Budowa domu modułowego nie wymaga odpowiednich temperatur. Opady również nie są przeszkodą.

Krótki czas budowy domu to ogromna zaleta. Należy jednak pamiętać, że inwestor musi być przygotowany do sfinansowania całej inwestycji. Budując metodą tradycyjną można pozwolić sobie na wstrzymanie prac i zgromadzenie brakujących funduszy. Dom prefabrykowany nie daje takich możliwości.

Trzeba również pamiętać, że budowa domów prefabrykowanych jest przeznaczona wyłącznie dla inwestorów, którzy dokładnie wiedzą czego chcą. Zmiany w projekcie domu można wprowadzać wyłącznie do momentu złożenia zamówienia w fabryce. Dom, który przyjedzie na plac budowy nie może być już modyfikowany.

Redakcja czysto-w-domu.pl