Panele na ogrzewanie podłogowe. Czy wolno je montować?

Ogrzewanie podłogowe od wielu lat zyskuje na popularności. Uznawane za wyjątkowo ekonomiczne i jednocześnie praktyczne, chętnie zakładane jest w wielu domach, a nawet mieszkaniach. Przez lata utarło się, że na ogrzewanie podłogowe najlepiej zakładać płytki, bowiem świetnie przewodzą ciepło. Czy zamiast tego można założyć panele podłogowe? Jak najbardziej tak. Panele na ogrzewanie podłogowe to bardzo dobry pomysł.

Jakie panele na ogrzewanie podłogowe?

Na ogrzewanie podłogowe można zamontować właściwie każde panele, choć warto upewnić się, czy producent danych paneli przewiduje taką możliwość. Z uwagi na to, że panele przewodzą ciepło gorzej niż płytki, warto wybierać jak najcieńsze. Wskazane są panele o grubości nie przekraczającej 3 milimetry. Oczywiście bardzo ważny jest sam sposób ich montażu. Można tworzyć dowolne wzory czy też układać je na różne sposoby, bardzo istotne jest jednak to by idealnie przylegały do posadzki a więc i do ogrzewania podłogowego. Nie można zapominać, że źle założone panele mogą nawet w niewidoczny dla oka sposób się wybrzuszać, tworząc pod sobą niewielką pustą przestrzeń. Taka wolna przestrzeń powietrzna oczywiście bardzo pogorszy sytuację. Ciepło z ogrzewania podłogowego będzie bowiem dużo trudniej przenikać przez panele do pomieszczenia, które ma być ogrzane.

Rodzaj ogrzewania ma znaczenie

Panele źle znoszą nagłe zmiany temperatury, dlatego ogrzewanie podłogowe, które ma się pod nim znaleźć, także musi być odpowiednie. Wskazane jest ogrzewanie wodne, nie zaś elektryczne. Aby było efektywne, trzeba też przywiązać sporo uwagi do jego poprawnego założenia. Bardzo ważna jest między innymi odpowiednia izolacja i właściwe podkłady. Ich zastosowanie minimalizuje ryzyko przenikania ciepła z ogrzewania podłogowego w posadzkę. Odpowiedni podkład jest też potrzebny pod same panele. Trzeba wiedzieć, że przy ogrzewaniu podłogowym, pianka pod panele powinna być odpowiednio dobrana. Wiele z nich nie nadaje się do tego celu i wręcz nie wolno ich stosować. Zawsze więc przy kupowaniu paneli i wszystkich materiałów potrzebnych do ich założenia, trzeba mówić sprzedawcy o tym, że w pomieszczeniu jest ogrzewanie podłogowe. Pomoże to mu dobrać odpowiednie produkty.

Prawidłowo założone wodne ogrzewanie podłogowe sprawdzi się idealnie pod panelami podłogowymi. Aby przenikalność ciepła była jak największa, wszelkie elementy do montażu paneli muszą być jednak jak najcieńsze i przystosowane do założenia na ogrzewaniu podłogowym. Warto więc wybierać odpowiednie produkty i przywiązać dużo uwagi do prawidłowego montażu zarówno samego ogrzewania, jak i paneli. Końcowym efektem prac będzie podłoga, przez którą ciepło łatwo będzie przenikać do pomieszczenia.

Redakcja czysto-w-domu.pl