Zmywarka do zabudowy 60 – co trzeba wiedzieć przed zakupem?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesną kuchnię bez zmywarki. To urządzenie, które już od dawna stało się niemal obowiązkowe w każdym domu. To rozwiązanie, które umożliwia oszczędzanie wody, prądu i… czasu. Jednym z najpopularniejszych rodzajów zmywarek są te przeznaczone do zabudowy. Co trzeba wiedzieć przed zakupem?

Pojemność

Zmywarka do zabudowy 60 ma określoną szerokość, ale może mieć różną pojemność. Dlatego też bardzo ważne jest, by przed zakupem upewnić się, ile naczyń tak właściwie można zmieścić w jej wnętrzu. Jest to uzależnione właśnie od pojemności urządzenia. Jeśli w mieszkaniu jest niewielu domowników lub rzadko stołują się w domu, to lepiej jest postawić na mniejszy model. Dzięki temu zebranie całego wsadu nie będzie trwało zbyt długo. Duże rodziny powinny jednak wybierać modele o dużej pojemności po to, by móc przy jednym załadunku zmieścić wszystkie naczynia z jednego posiłku.

Możliwość i sposób zabudowy

Wbrew temu co może się wydawać nie wszystkie zmywarki do zabudowy można zamontować w ten sam sposób. Oznacza to, że przed zakupem powinno się upewnić, że dany model będzie można dopasować do konkretnych mebli kuchennych. Najbardziej komfortowa sytuacja jest wtedy, gdy sprzęt kupuje się wraz z meblami. Wtedy jest najłatwiej dopasować do siebie wszystkie elementy. W razie potrzeby można po prostu zmienić koncepcję i wybrać inne meble lub zmywarkę. Najtrudniej jest, gdy do konkretnego urządzenia trzeba dopasować meble. Najwięcej problemów jest oczywiście z urządzeniami starej generacji, które zostały wyprodukowane w innej technologii niż te nowoczesne.

Zużycie wody i energii

Te dwa parametry powinno się sprawdzić przed zakupem każdej zmywarki. To właśnie na ich podstawie można obliczyć, ile rzeczywiście będzie kosztowała eksploatacja zmywarki. Im mniejsze zużycie, tym lepiej. Trzeba jednak pamiętać, że energooszczędność nie powinna odbywać się kosztem wydajności samego urządzenia. Powinno się szukać rozwiązań, które stanowią najlepszy kompromis pomiędzy zaletami praktycznymi a przyjaznością wobec środowiska i wobec portfela.

Programy

Wszystkie zmywarki mają pewne gotowe pakiety ustawień, z których można korzystać. Są to programy przeznaczone do mycia konkretnych naczyń i usuwania konkretnych zabrudzeń. Przed zakupem urządzenia powinno się sprawdzić, jakie jego zastosowania przewidział producent. Im ich więcej i im bardziej są dopasowane do potrzeb użytkowników – tym lepiej. Używanie gotowych programów jest dużo łatwiejsze, niż samodzielne ich ustawianie za każdym razem.

Redakcja czysto-w-domu.pl