Praktyczne porady jak urządzić salon

Podczas projektowania salonu trzeba skupić się na wielu czynnikach, ponieważ salon jest miejscem pełniącym kilka funkcji i musi być on wygodny i funkcjonalny.

Wielkość oraz kształt salonu

Wielkość salonu zależy od wielkości całego domu, a także liczby domowników. Klasyczny salon w małym domu powinien mieć wielkość 20 – 25 m². Jednak najczęściej salon przekracza tą powierzchnię.
Podczas projektowania salonu trzeba wziąć pod uwagę ilość osób, ponieważ każdy musi znaleźć sobie miejsce. Trzeba także zdecydować się czy salon będzie połączony z jadalnią.
Kształt salonu uzależniony jest od projektu jednak najczęściej szerokość tego pomieszczenia wynosi co najmniej 4 m. Najlepiej aby salon miał kształt kwadratu lub prostokąta, ponieważ łatwiej będzie rozmieścić w nim poszczególne elementy.
Decyzje jak urządzić salon należy uzależnić od ustawienia mebli. Trzeba pamiętać, aby w salonie znalazły się meble wypoczynkowe oraz stolik kawowy, a także meble, na których ustawić można sprzęt RTV.

Jak urządzić wejście do salonu i jak go oświetlić?

Najlepszym usytuowanie wejścia do salonu jest utworzenie go naprzeciw okna, co sprawi, że pokój będzie jaśniejszy i przestronniejszy. Jeśli wejście nie może znajdować się naprzeciw okna należy umieścić je tak, by było jak najdalej od narożnika. Wejście musi pozwolić na swobodne przemieszczanie się pomiędzy resztą pomieszczeń w domu.
Wejście mogą stanowić drzwi lub po prostu mieć kształt prostokąta zakończonego łukiem.
Na przytulność i przestronność salonu duży wpływ na jego oświetlenie. Lampy powinny być umieszczone na suficie oraz punktowo doświetlać poszczególne miejsca.
Lampa sufitowa powinna znaleźć się na środku sufitu i nad stołem w jadalni jeśli jest ona połączona z salonem. Ciekawym rozwiązaniem na doświetlenie salonu jest umieszczenie lampy w podłodze lub zawieszenie na ścianach pojedynczych kinkietów.

Style aranżacji salonu

Wyróżnić można następujące style aranżacji:
– styl skandynawski – charakteryzuje się jasnymi kolorami, które powiększają przestrzeń oraz drewnianymi elementami wnoszącymi do niego przytulność,
– styl tradycyjny – najczęściej stosowany jest miejsca gdzie chcemy zachować rodzinną atmosferę. Urządzając salon w tym stylu stawia się na drewniane meble oraz podłogę, a także ogrzewanie pomieszczenia kominkiem,
– styl minimalistyczny – składają się na niego jasne kolory oraz subtelne elementy dekoracyjne, które pozostawiają dużo wolnej przestrzeni pozwalającej na odprężenie,
– styl industrialny – charakteryzuje się stonowanymi kolorami oraz prostym wystrojem wnętrz,
– styl eklektyczny – jest połączeniem wszystkich stylów i najczęściej wybierają go dusze artystyczne podążające za trendami.

Redakcja czysto-w-domu.pl