Internet mobilny bez limitu – jak jest naprawdę?

W świecie zdominowanym przez multimedia oraz elektronikę cokolwiek ciężko wyobrazić sobie całkowite odcięcie od internetu. I wcale nie trzeba korzystać aktywnie z mediów społecznościowych, aby potrzebować pakiet danych do swobodnego wykorzystania wedle własnych potrzeb. Obsługa poczty mailowej, konta bankowego czy nawet lokalizacja danego punktu na mapie bez dostępu do internetu staje się sprawą kłopotliwą. Szczególnie, że coraz więcej firm oraz instytucji, w tym również państwowych, wywiera z każdym dniem mocniejszy nacisk na posługiwanie się rozmaitymi aplikacjami.

Internet bez limitu danych – czyli krótka historia

W zasadzie bez względu na to, jak dużo korzystamy z internetu, dobrze jest posiadać solidnie rozbudowany pakiet GB. Początkowo możliwość wykorzystywania internetu w sposób nielimitowany oferowały wyłącznie firmy obsługujące internet stacjonarny. Dziś chyba każdy już widział kable prowadzone przez większą część mieszkania czy pomieszczenia, aby doprowadzić do komputera przyłącze internetowe. Jednakże wraz z upływem lat opcja ta przestała być wystarczającą, co zapoczątkowało prace nad bezprzewodowym interentem. Wprowadzenie mobilnego internetu stanowiło również wyjście naprzeciw wciąż rosnącym potrzebom konsumentów.

Jednakże początki mobilnego internetu wbrew pozorom nie należały do najprostszych. Albo notorycznie urządzenia znajdowało się poza zasięgiem, albo dochodziło do samoistnego rozłączenia z rozmaitych, również technicznych przyczyn. Co więcej, pakiet danych przydzielonych do dyspozycji użytkownika wcale nie powalał swym ogromem. Niejednokrotnie zasłyszeć można było opinie podirytowanych ludzi, którym brakowało pakietu na przejrzenie maili czy inne prozaiczne, aczkolwiek codzienne obowiązki. Ponadto przekroczenie skutkowało zazwyczaj naliczeniem niemałych kwot do rachunku, gdyż dopiero z czasem wprowadzona została blokada ograniczająca dostęp do internetu wraz z wykorzystaniem pakietu.

Dziś coraz częściej słyszy się o nielimitowanym internecie. W założeniu pakiet przydzielonych GB nie powinien kończyć się wcale ani nigdy, co z pewnością wpływa zadowalająco na zapalonych użytkowników rozmaitych aplikacji. YouTube, Facebook, lokalizacja internetowa i cała masa innych rozmaitości miała czekać o każdej porze dnia i nocy na wyciągnięcie ręki.

Internet mobilny bez limitu

Hasło głoszące brak ograniczeń w dostępie do internetu zyskało miano sloganu, które wielokrotnie powtarzane w zasadzie spowszechniało. Dzisiaj niemal każdy operator szczyci się ofertą, która za większą bądź mniejszą kwotę oferuje taki właśnie dostęp.

Jednakże jak to jest w rzeczywistości z tym internetem mobilnym bez limitu? Otóż przeglądając ofert dostawców, szybko piękny sen niknie. Bowiem każda opcja posiada ogranicznik względem dostępnych GB uwzględniając jako nielimitowany wyłącznie dostęp LTE. Niestety, aby o takim dostępnie móc mówić, trzeba spełnić dwa warunki.

Po pierwsze, wciąż na mapie znajdują się obszary nieobsługiwane w standardzie LTE, gdzie zwyczajnie nie uda połączyć się na wskazanej częstotliwości. Drugą przeszkodę może stanowić sprzęt, ponieważ nie każdy posiada możliwość łączenia się z wyżej wymienionym pasmem. Fakt faktem, większość współczesnych urządzeń już posiada wbudowaną obsługę LTE, jednak starsze modele wciąż w tym obszarze kuleją.

Redakcja czysto-w-domu.pl