Jakie zagrożenia czekają na Ciebie w internecie?

Ciężko wyobrazić sobie współczesne życie bez dostępu do internetu. Daje on nam wiele możliwości, ale też niesie ze sobą pewne zagrożenia. Żeby ich unikać, trzeba je dobrze znać i wiedzieć, co powinno wzbudzić niepokój. Na jakie zagrożenia należy zwrócić szczególną uwagę?

Wyłudzanie danych

Jednym z najważniejszych i równocześnie największych zagrożeń w sieci jest wyłudzanie danych. Najczęściej niczego nieświadomy użytkownik klika w jakiś link, który przekierowuje go na stronę logowania do bankowości elektronicznej. Tam dochodzi do kradzieży danych, na podstawie której hakerzy mogą dostać się do konta bankowego swojej ofiary i całkowicie je wyczyścić. Dlatego też bardzo ważne jest, by nigdy nie podawać swoich danych na stronach, które wyglądają podejrzanie, a ich adresy nie są zgodne z adresem banku. Z założenia najlepiej jest po prostu nie klikać linków od osób, których nie znamy lub które po prostu nie wzbudzają naszego zaufania.

Wirusy

Zagrożenia w internecie są różne, ale nie możemy też zapominać o złośliwym oprogramowaniu, które może narobić wiele szkód na Twoim komputerze. Wirus może zniszczyć Twoje dane lub zablokować Ci do nich dostęp. Zdarza się, że hakerzy żądają wpłacenia okupu w zamian za ponowne udostępnienie plików. Czasami zadaniem wirusów jest też monitorowanie aktywności użytkownika i zebranie na jego temat danych. Zdarzają się też wirusy, których jedynym zadaniem jest po prostu niszczyć wszystko, co spotkają na swojej drodze. Właśnie dlatego warto wyposażyć się w często uaktualniany system antywirusowy. Nie można jednak zapominać też o podstawowych zasadach poruszania się po internecie. Nie powinno się otwierać podejrzanych wiadomości, klikać na dziwne linki lub pobierać plików z niewiarygodnych źródeł. Najlepiej jest więc zachować zdrowy rozsądek i nie robić nic, co może przysporzyć nam później kłopotów.

Nieuczciwi sprzedawcy

Internet ma ogromne znaczenie w handlu. Coraz więcej kupujemy i sprzedajemy za pośrednictwem sieci. Trzeba jednak zachować szczególną ostrożność i pamiętać, że w internecie można spotkać także osoby, które nie są uczciwe. Zdarza się, że sprzedają one przedmioty, których nie posiadają albo pobierają za produkty pieniądze z góry i nigdy nie wysyłają towaru. Czasem też sprzedawcy wykorzystują portale z ogłoszeniami do tego, by wykradać dane do bankowości. Dlatego też nigdy nie można zapominać o przezorności i zachować szczególną ostrożność planując jakiekolwiek transakcje przez internet. Najbezpieczniej jest nalegać na przesyłkę za pobraniem i nigdy nie przelewać pieniędzy z wyprzedzeniem.

Redakcja czysto-w-domu.pl