Jak włączyć funkcję sieci bezprzewodowej w laptopie?

Laptopy już od dawna wypierają komputery stacjonarne. Wynika to m.in. z tego, że są to urządzenia przenośne. Dzięki temu z laptopa korzystać można z dowolnego miejsca na świecie. Z kolei Wi-Fi umożliwia szybkie i łatwe połączenie z internetem. Warto zatem wiedzieć, jak włączyć funkcję sieci bezprzewodowej w laptopie.

Czym jest sieć bezprzewodowa (Wi-Fi)?

Dzięki technologii Wi-Fi możliwe jest tworzenie lokalnych sieci bezprzewodowych. Dziś takie sieci dostępne są już niemal wszędzie. Korzysta się z nich w pracy, w domach czy nawet w miejscach publicznych. Sieci Wi-Fi mogą mieć różny zasięg. Może być to zarówno kilka, czy kilkanaście metrów, jak i zdecydowanie więcej. Duże znaczenie ma tu model routera oraz jego usytuowanie. Także grubość ścian w budynku wpływa na zasięg sieci Wi-Fi. Jeśli są dość grube, to mogą nie przepuszczać sygnału. Aby jednak móc korzystać z sieci Wi-Fi konieczne jest włączenie odpowiedniej funkcji w komputerze. Jak to zrobić?

Jak włączyć funkcję sieci bezprzewodowej?

Sieć bezprzewodową w laptopie włączyć można na trzy sposoby. Najczęściej zrobić można to za pomocą odpowiedniego klawisza funkcyjnego na klawiaturze. Zwykle oznaczony jest on symbolem „anteny”. Aby włączyć Wi-Fi za pomocą klawisza funkcyjnego, należy go nacisnąć wraz z klawiszem „Fn”. Oba klawisze muszą być naciśnięte jednocześnie. Sieć bezprzewodową można włączyć także w inny sposób. Mowa tu o włączeniu dostępu do Wi-Fi w laptopie za pośrednictwem oprogramowania systemowego. W przypadku systemu operacyjnego Windows 10 należy rozwinąć menu Start, a następie wybrać opcję „Ustawienia sieci Wi-Fi”. Po otwarciu się okna wystarczy przesunąć suwak do opcji „Włączone”. Kolejny krok to wybór opcji „Pokaż dostępne sieci” i wybór konkretnej sieci Wi-Fi. Wspomnieć można o jeszcze jednym dodatkowym sposobie na włączenie sieci bezprzewodowej. W tym celu należy kliknąć ikonę sieci na pasku zadań pulpitu. Następnie należy kliknąć przycisk „Sieć Wi-Fi”. Po chwili dostęp do sieci bezprzewodowej zostanie aktywowany.

Jak korzystać z internetu bez dostępnych sieci Wi-Fi?

Zawsze może zdarzyć się sytuacja, w której skorzystanie z Wi-Fi nie będzie możliwe. Mowa tu choćby o awarii sieci lub po prostu jej braku w danej okolicy. Brak Wi-Fi spowodowany może być także awarią routera. Nie oznacza to jednak, że skorzystanie z internetu nie będzie w takich sytuacjach możliwe. W takim przypadku skorzystać można z internetu w telefonie. Aby to zrobić, wystarczy aktywować w telefonie odpowiednią funkcję. W większości telefonów funkcja tak nazywa się „Hot Spot” lub „Osobisty Hot Spot”. Dzięki tej funkcji można połączyć telefon z komputerem, a tym samym korzystać na laptopie z internetu, który udostępniany jest z telefonu.

Jak włączyć funkcję sieci bezprzewodowej w laptopie? Jak sam widzisz nie jest to niczym skomplikowanym i z pewnością poradzi sobie z tym każdy. Najczęściej funkcja ta włączona jest automatycznie. W takim przypadku wystarczy tylko wybrać jedną z dostępnych sieci Wi-Fi, wpisać hasło i cieszyć się dostępem do internetu.

Redakcja czysto-w-domu.pl