Jaki odkurzacz bezprzewodowy będzie najlepszy?

Na polskim rynku pojawia się coraz więcej odkurzaczy bezprzewodowych. Ułatwiają one codzienne dbanie o czystość w mieszkaniu, więc rosnące nimi zainteresowanie nie powinno nikogo dziwić. Poszczególne modele odkurzaczy różnią się jednak od siebie, co może utrudniać podjęcie decyzji o zakupie. Jaki odkurzacz bezprzewodowy będzie najlepszy? Co warto sprawdzić przed zakupem?

Długość pracy na jednym ładowaniu

Kluczowa powinna być informacja na temat tego, jak długo urządzenie może pracować na jednym ładowaniu. Wartość ta powinna być dobierana do powierzchni, jaka będzie sprzątana odkurzaczem. Jeśli będzie on mógł nieprzerwanie pracować tylko godzinę, to dokładne odkurzenie dwustumetrowego mieszkania będzie trudne. Najprawdopodobniej będzie wymagało przerwy i poczekania, aż bateria ponownie się naładuje. To z kolei wydłuży całą pracę i jest po prostu niepraktyczne.

Długość ładowania

Kolejną ważną sprawą jest czas ładowania odkurzacza. Im jest on dłuższy, tym dłuższa będzie też przerwa w sprzątaniu. Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest zakup odkurzacza, który na jednej baterii może odkurzyć całe mieszkanie. Wtedy długość ładowania odgrywa dużo mniejszą rolę. Czas ładowania może jednak mieć bezpośredni związek z ilością zużytej energii elektrycznej oraz jej kosztami. Długie ładowanie może więc oznaczać wyższe koszty eksploatacji odkurzacza.

Siła ssania

Każdy odkurzacz ma określoną siłę, z jaką pracuje. Najczęściej wyraża się ją po prostu poprzez moc silnika. Rzadziej można spotkać się z parametrem określonym jako siła ssania. Ten parametr można opisać dość prosto – im jego wartość jest wyższa, tym odkurzacz może pracować z większą siłą i wydajniej usuwać kurz, pył i inne stałe zanieczyszczenia. To z kolei oznacza krótszą pracę. Jeśli odkurzacz szybciej wciąga zabrudzenia to nie ma potrzeby wielokrotnego doczyszczania tego samego fragmentu podłogi. Tym samym można szybciej zakończyć pracę.

Dystans

W przypadku odkurzaczy autonomicznych dużą rolę odgrywa także dystans, na jakim urządzenie może pracować. Im jest on dłuższy, tym dalej od bazy ładującej może się odsunąć sam odkurzacz. Warto upewnić się, że zasięg wybranego modelu jest odpowiedni dla mieszkania o konkretnej powierzchni. Jeśli będzie za mały, to może się okazać, że odkurzacz po prostu nie dojeżdża do niektórych miejsc w mieszkaniu. Tym samym będzie trzeba odkurzać w nich ręcznie. To z kolei jest niepraktyczne i zabiera sporo czasu. Lepiej jest więc szukać urządzeń o parametrach dopasowanych do potrzeb konkretnej nieruchomości.

Redakcja czysto-w-domu.pl