Jak dobrać oczyszczacz powietrza?

Nowoczesne czasy stawiają przed nami wiele wymagań, o których jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie myślał. Jednym z nich jest właśnie konieczność używania oczyszczaczy powietrza. Są one szczególnie potrzebne w dużych miastach oraz w rejonach, gdzie wiele osób wciąż ogrzewa mieszkania w sposób tradycyjny. Oczyszczacz pomoże zmniejszyć stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu i sprawi, że przebywanie w mieszkaniu nie będzie wiązało się z ich wdychaniem. Na co należy zwracać uwagę przed zakupem urządzenia?

Wydajność

Podstawowy parametr, na jaki należy zwrócić uwagę, wybierając oczyszczacz powietrza, to jego wydajność. Informuje ona o tym, ile metrów sześciennych powietrza może zostać przefiltrowane przez urządzenie w jednostce czasu. Im większa wydajność urządzenia – tym lepiej. Nie powinniśmy jednak oczekiwać, że jeden niewielki oczyszczacz powietrza wystarczy na całą powierzchnię mieszkania. Zwykle producenci tych urządzeń sugerują nawet dokładną powierzchnię pomieszczenia, jaka powinna przypadać na jedno urządzenie. I tak – jeśli producent podaje, że oczyszczacz może wydajnie pracować na powierzchni 16 metrów kwadratowych, a nasze pomieszczenie ma 30, to znaczy, że należy kupić dwa urządzenia i postawić je w możliwie jak najdalszych częściach pokoju.

Nawilżanie

Czasami oczyszczenie powietrza prowadzi także do jego przesuszenia. W takim wypadku warto rozważyć wybranie urządzenia ze wbudowanym nawilżaczem powietrza. Takie sprzęty typu 2 w 1 są niezwykle popularne, bo są bardzo praktyczne. To dobry sposób na to, by jedno urządzenie pełniło w mieszkaniu aż dwie funkcje. Tym samym będzie ono przyczyniało się do podniesienia komfortu osób przebywających w pomieszczeniu. Zwykle najlepiej oddycha się przecież powietrzem o podwyższonej wilgotności, bo dobrze nawilża śluzówkę nosa i utrudnia przedostawanie się przez nią ewentualnych zanieczyszczeń.

Design

Minęły już czasy, w których oczyszczacze miały być po prostu praktycznymi urządzeniami. Obecnie są one wykorzystywane również jako dekoracja. Urządzenia te zwykle są maskowane w taki sposób, że pozornie przypominają wazony, wazy lub ozdobne pojemniki. Dzięki temu nie są one bardzo widoczne, ale mogą pełnić w mieszkaniu dodatkową funkcję dekoracyjną. Z tego właśnie powodu można układać je pomiędzy książkami albo rodzinnymi pamiątkami. Z pewnością będą wyglądały dobrze i wpasują się w wystrój pomieszczenia. Takie nowoczesne oczyszczacze są zdecydowanie ładniejsze od ich wersji przemysłowych, a co za tym idzie – są chętniej wybierane przez kupujących.

Redakcja czysto-w-domu.pl