Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Jak zaplanować pokój dziecięcy na poddaszu?

Dom Data publikacji - 17 września 2022 Autor - Redakcja czysto-w-domu.pl
pokój dziecięcy na poddaszu

Poddasze użytkowe jest coraz popularniejszym rozwiązaniem w polskich domach. Nic więc dziwnego, że coraz więcej uwagi poświęca się również pokojom, które mają się tam znaleźć. Jedną z ciekawszych propozycji wydaje się w tym kontekście pokój dziecięcy na poddaszu. Warto więc zastanowić się nad tym, jak go urządzić, jeśli zależy nam na tym, aby był naprawdę przytulnym miejscem.

Pokój dziecięcy na poddaszu – na co zwrócić uwagę

Bez względu na to, czy ma być to pokój dziewczynki, czy też pokój chłopca na poddaszu, w pierwszej kolejności powinniśmy skoncentrować się na zaletach i ograniczeniach niewielkiego metrażu. Nawet teoretycznie dość duża powierzchnia pomieszczeń na poddaszu może okazać się problematyczna, bo często ograniczają ją skosy. Doświadczenie wielu osób podpowiada, że nie trzeba myśleć o nich jako o przeszkodzie. Należy jednak uwzględniać je już na etapie planowania. Tu warto zwrócić uwagę i na to, że skosy wymuszają pewne decyzje związane z lokalizacją mebli. Są świetnym miejscem na łóżko dziecięce. Z pewnością jednak trudno uznać je za sprzyjające nam, gdy zastanawiamy się nad tym, gdzie powinno się pojawić biurko.

Jakich mebli nie może zabraknąć w pokoju na poddaszu?

Często zwraca się uwagę na to, że pokój dla chłopca na poddaszu będzie się różnić nieco od tego, w którym zamieszka dziewczynka. Nawet, jeśli jest to prawda, nie powinniśmy mieć problemu ze wskazaniem mebli. Powinny pojawić się tak w jednym, jak i w drugim pomieszczeniu. Najważniejszym niezmiennie pozostaje łóżko dziecięce. Jak już wspomniano, warto pomyśleć o umieszczeniu go przy skośnej ścianie, aby jej ograniczenia przekuć w zalety. Dobrze mieć przy tym na uwadze to, że łóżko nie może być rozwiązaniem przypadkowym. Konieczność oszczędzania miejsca na poddaszu skłania ku modelom ze skrzynią lub szufladą na pościel. Dziś nie są one już droższe od klasycznych łóżek dziecięcych. Ich obecność sprawia, że łatwiej można opanować panujący w pokoju malucha bałagan. Skośne ściany można wykorzystać także do stworzenia innego miejsca, bez którego trudno mówić o pokoju, w którym dziecko chce przebywać. Jest nim, oczywiście, kącik zabaw. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby w pokoju na poddaszu półki zostały zawieszone na niższym poziomie. Nie będą zajmować wtedy tyle samo miejsca co klasyczny regał, z pewnością jednak pozwolą na zlokalizowanie książek i zabawek w taki sposób, aby te zawsze znajdowały się pod ręką.

Czas na naukę w pokoju na poddaszu

Jednym z największych wyzwań, przed jakimi stają rodzice meblujący pokój na poddaszu, jest znalezienie w nim miejsca na biurko. Nie można o nim zapominać, a umieszczanie go przy ścianie ze skosami nie jest praktycznym rozwiązaniem. Już na etapie planowania pokoju chłopca na poddaszu warto mieć więc na uwadze to, że biurko najlepiej sprawdzi się pod oknem, a więc tam, gdzie ściana jest idealnie pionowa. Takie jego umiejscowienie przyczyni się nie tylko do tego, że pokój będzie sprawiał wrażenie bardziej ustawnego. Zyska na tym również dziecko, które ucząc się będzie miało przez cały czas dostęp do naturalnego światła.

Masz już plan na pokój dla chłopca na poddaszu?

tkanina na ściereczki kuchenne

Redakcja czysto-w-domu.pl

Na czysto-w-domu.pl dzielę się praktycznymi poradami i inspiracjami, które pomogą Ci zadbać o każdy zakątek Twojego domu – od wnętrz i ogrodu, po technologię i multimedia. Razem tworzymy przestrzeń, w której chce się żyć!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?